wtorek, 11 czerwca 2013

Nie wyrzucajmy niepotrzebnych leków do śmieci

źródło: Google
W takim razie co z nimi zrobić?
Wszyscy mamy w domu leki i to różnego rodzaju: tabletki, syropy, maści, antybiotyki, witaminy, itp. Leżą sobie spokojnie i gdy pewnego dnia najdzie nas ochota na gruntowne porządki w szafkach okazuje się, że mamy leki, które utraciły już swoją ważność lub są nam niepotrzebne.
I zwykle przy takich porządkach lądują one w koszu na śmieci. Leki i inne odpady medyczne są odpadami niebezpiecznymi. Mogą stać się źródłem zakażenia dla ludzi, dla zwierząt i oczywiście dla środowiska.
Leki to po prostu chemia. Nieważne, że przeterminowana. Leki mogą dostać się do wody pitnej stwarzając zagrożenie dla pijących ją ludzi lub zwierząt. Sama nieraz widziałam pływające opakowania po lekach w górskich potokach i na brzegu rzeki. O ile wody z rzeki nie napiłabym się za żadne skarby, to dawniej podczas wycieczek w góry woda z potoku idealnie gasiła moje pragnienie.Teraz zawsze mam przy sobie butelkę wody. Tak bezpieczniej.

Miejscem gdzie możemy zostawić takie przeterminowane leki są apteki. Niestety nie wszystkie apteki przyjmują takie leki. Na szczęście chociaż mieszkam w niedużej miejscowości taką aptekę znalazłam. Warto jednak poszukać takiego miejsca w swojej miejscowości. Może są do tego wyznaczone inne punkty? Takie informacje można znaleźć na stronie miejscowego urzędu lub zakładów zajmujących się segregacją śmieci. Wymaga to trochę wysiłku z naszej strony ale warto dla siebie, dla innych i dla środowiska.

Oddając ostatnio przeterminowane leki do apteki zapytałam znajomą farmaceutkę, co robią z tymi lekami. Uzyskałam informację, że przeterminowane leki oddawane są do specjalnych punktów i utylizowane poprzez spalenie ich w temperaturze powyżej 1100 stopni Celcjusza.
To jedyna skuteczna metoda.

Myślę, że warto zrobić chociaż taki mały wkład dla ratowania naszego środowiska.
Ciekawa jestem czy w Waszym miejscu zamieszkania takie punkty na przeterminowane leki są dostępne.

Pozdrawiam
violka4220 komentarzy:

 1. Viola, masz całkowitą rację. Znam przypadek gdy dwoje kilkuletnich dzieci najadło się tabletek znalezionych na śmietniku. Okazało się,że był to jakiś lek przeciwko padaczce. Dobrze, że tych tabletek nie było dużo i skończyło się na zatruciu pokarmowym. A gdyby było ich więcej? Dzieci mogłyby nie przeżyć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dobrze, że nie skończyło się źle skutki mogły być tragiczne

   Usuń
 2. Ja już od dawna oddaję leki przeterminowane do apteki. Niestety nadal spotykam się z osobami, które wyrzucają je na śmietnik. Staram się teraz zbierać również od innych mi bliskich i oddaję większą ilość. Również pamiętajmy o bateriach. O ile dawniej miałam problem ze znalezieniem miejsca gdzie można je oddać, tak teraz już chyba w każdym mniejszym sklepie jest pudełeczko na zużyte baterie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. również znam osoby, które beztrosko wrzucają wszystko do śmietnika

   Usuń
 3. W mojej małej aptece przyjmują leki bez problemu. Pilnuję także domowników, żeby nie wyrzucali tego do śmieci. Podobnie sprawa się ma z bateriami

  OdpowiedzUsuń
 4. Większość aptek zbiera przeterminowane leki. I dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety nie wszystkie, ale z czasem pewnie to się zmieni na korzyść

   Usuń
 5. też oddaje przeterminowane leki do apteki. zuzyte baterie mozna wrzucic do odpowiednich skrzynek w niektorych sklepach np. w polo markecie. to tez wazne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze, że o tym napisałaś. Z tego co wiem to apteki mają obowiązek odbierania przeterminowanych leków. Chyba wynika to z prawa farmaceutycznego. Ważne, abyśmy my klienci aptek pamiętali, że można oddać przeterminowany lek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety nie wszystkie apteki się do tego stosują

   Usuń
 7. U nas w małym miescie tez mozna oddac :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to super, myślę, że świadomość ludzi na temat szkodliwości wyrzucanych leków do śmieci nie jest duża

   Usuń
 8. To ważna sprawa, którą poruszyłaś, mam nadzieję, że świadomość ludzi będzie rosła w tej kwestii, w ogóle w sprawie segregacji odpadów, tak niewiele trzeba, żeby zmienić coś na prawdę istotnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że powoli to się zmieni na lepsze

   Usuń
 9. Bardzo przydatny post. Na szczęście coraz więcej osób oddaje leki do aptek. Myślę, że z czasem świadomość ludzi będzie coraz większa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak dobrze, że mam rodziców lekarzy :) Wszystkie leki przeterminowane albo tych które wiem, że nie będę używać im oddaję. Przyjeżdża do nas co miesiąc jak to mówi moja mama "odpadowiec" z jakiejś firmy i zawozi wszystko do spalarni która mieści się na terenie szpitala.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. świetne rozwiązanie, lekarz w domu to fajna sprawa

   Usuń

Dziękuję za wszystkie komentarze, jest mi bardzo miło, że zostawiacie ślad po sobie.
Czytam każdy komentarz. W razie pytań piszcie, odpowiem na każde pytanie.