poniedziałek, 30 stycznia 2012

MALI - jedno z najbiedniejszych państw świata

Mali (Republika Mali) - to śródlądowe państwo położone w Afryce Zachodniej, siódme co do wielkości w Afryce ze stolicą Bamako, graniczy z Algierią na północy, Nigrem na wschodzie, Burkiną Faso oraz Wybrzeżem Kości Słoniowej na południu, Gwineą na południowym zachodzie oraz z Senegalem i Mauretanią na zachodzie.
Mali składa się z ośmiu regionów i jego granice na północy sięgają południowej Sahary, podczas gdy południowa część kraju, zamieszkana przez większość społeczeństwa, graniczy z rzekami Niger oraz Senegal. W strukturze gospodarczej kraju przeważa  rolnictwo oraz rybołówstwo. Niektóre z bogactw naturalnych Mali to złoto, uran i sól.
Uważa się, że Mali jest jednym z najbiedniejszych państw świata.

zdjęcie: Wikipedia


Mali jest krajem wyżynnym. Leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego na północy i podrównikowego suchego na południu. Przez cały rok występują wysokie temperatury, a większość kraju cechuje się opadami nie przekraczającymi 1 000 mm rocznie, gdzie występuje pora deszczowa i sucha. Większość Mali pokrywają obszary pustynne i półpustynne. Południowy obszar zajmuje sawanna w większości sucha.

Według danych statystycznych z 2011r. liczba ludności wyniosła 14,159,904.

 Powierzchnia całkowita: 1.240.192 km²
- lądowa: 1.220.190 km²
- wodna: 20.002 km²


 Źródło: Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze, jest mi bardzo miło, że zostawiacie ślad po sobie.
Czytam każdy komentarz. W razie pytań piszcie, odpowiem na każde pytanie.