środa, 8 lutego 2012

Mięta pieprzowa - stosowana z powodzeniem od setek lat

zdjęcie: naturaija-violka42.blogspot.com
Mięta pieprzowa inaczej Mentha piperita jest bardzo znanym środkiem terapeutycznym. Często spotykamy ją w naszych ogrodach i na łąkach. Jest praktycznie ogólnie dostępna. Od setek lat z powodzeniem stosowana jest do leczenia wielu dolegliwości.
Niezwykle szerokie doświadczenia w stosowaniu mięty, jak również liczne badania naukowe potwierdzają skuteczność jej działania.

Chciałabym opowiedzieć Wam o niezwykłych właściwościach olejku eterycznego z tej właśnie mięty. Pozyskiwany jest on drogą destylacji z parą wodną z kwitnących szczytów gałązek rośliny.

Działanie olejku z mięty pieprzowej.
Najbardziej znane nam wszystkim są właściwości rozkurczowe, przeciwzapalne i wykrztuśne. Znakomicie sprawdza się też przy przeziębieniach, stanach zapalnych zatok, chrypce, męczącym kaszlu i zapaleniu oskrzeli.

Aby spokojnie i głęboko oddychać przy przeziębieniu skropmy olejkiem poduszkę na której śpimy. Ulatniający się w pobliżu poduszki olejek pozwoli nam na spokojny sen.
Olejek ten wpływa bardzo pozytywnie na górne drogi oddechowe.

Olejek ten znakomicie przeciwdziała wzdęciom i innym związanym ze skurczami dolegliwościami narządów wewnętrznych. Przy bólu żołądka lub problemów z trawieniem pomaga masaż tym właśnie olejkiem z mięty pieprzowej.

Znanym sposobem naszych babć przy nudnościach i wymiotach było właśnie skropienie miętą chusteczki i przyłożenie jej do nosa, Kilka głębokich wdechów przynosiło szybką ulgę.

Olejek ten może być również stosowany zewnętrznie. Działa on na receptory zimna znajdujące się na skórze i daje przyjemne uczucie chłodu.  Działa również znieczulająco, łagodzi ból i swędzenie. Pomaga przy reumatyzmie, bólach mięśni i ukąszeniach owadów.

Mięta pieprzowa również przyspiesza gojenie się ran. Przy niewielkich zranieniach dzięki właściwościom przeciwzapalnym i regenerującym prowadzi do szybkiego ich zagojenia. 

Rozcieńczony olejek jest stosowany do płukania jamy ustnej i przeciwdziała stanom zapalnym dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Często spotykamy go w pastach do zębów i płynach do płukania ust.

Olejek z mięty pieprzowej ma świeży i orzeźwiający zapach. Rozjaśnia myśli, pobudza koncentrację i poprawia pamięć. 

Uważam, że jest to olejek, który powinien mieć miejsce w każdym domu. Przy tak szerokim spectrum działania  jest po prostu niezastąpiony. Warto samemu wykorzystać jego cudowne właściwości.

Duży wybór olejków eterycznych znalazłam w Biolanderze. 
Z kodem vj-2332 zapłacicie za olejki 5% taniej.

Całe to bogactwo olejku z mięty pieprzowej zostało wykorzystane między innymi do stworzenia rewelacyjnego mydła Gaiia, które już niebawem opiszę na moim blogu.


zdjęcie: naturaija-violka42.blogspot.com

1 komentarz:

Dziękuję za wszystkie komentarze, jest mi bardzo miło, że zostawiacie ślad po sobie.
Czytam każdy komentarz. W razie pytań piszcie, odpowiem na każde pytanie.